Wielokulturowość w dawnej Polsce

Współcześnie rozumiana idea wielokulturowości narodziła się dopiero w czasach nowożytnych.
Przeczytaj również: Co to jest święto narodowe
Nie oznacza to jednak, że wcześniej nie istniały społeczeństwa złożone z wielu kultur, wręcz przeciwnie.
Przeczytaj również: Czechy
Prawie każde średniowieczne społeczeństwo zostałoby dzisiaj zakwalifikowane jako wielokulturowe – również Polska.
Przeczytaj również: Pamiętać to nasze zadanie
Działo się tak głównie dlatego, że nie istniało wówczas pojęcie granic, a o wiele ważniejszy czynnik niż pochodzenie stanowiła wtedy przynależność do danej klasy społecznej.
Jednak już za czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów wielokulturowość stała się wręcz znakiem charakterystycznym państwa polskiego.
Dwuczłonowy charakter państwa, składającego się z Korony oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego sprawiło, że tereny kraju zamieszkiwała ludność narodowości nie tylko polskiej i litewskiej, ale także białoruskiej, ukraińskiej oraz wywodząca się z krajów bałtyckich (biorąc pod uwagę współczesne granice).
Ważnymi mniejszościami narodowymi na terenie I Rzeczpospolitej byli także Łotysze, Niemcy a także ludność żydowska.
Polecane artykuły

Wiedza i zdolność rozumienia
Wiedza i zdolność rozumienia to tylko na pozór pojęcia zbliżona. W kontekście szkół podstawowych często mówi się o zjawisku analfabetyzmu wtórnego, które polega na tym, że uczeń potrafi rozpoznać litery i przeczytać zdanie.Przeczytaj również: Serwowana na wiele sposobów biuro tłumaczeń angielski w

Holenderskie święta narodowe
Ciekawostką na skalę na pewno europejską jest informacja, iż Holandia, znajdująca się w centrum naszego kontynentu, obchodzi tylko dwa święta państwowe, w trakcie całego roku kalendarzowego.Przeczytaj również: Co to jest święto narodowe Pierwszym świętem jest Dzień Króla, będący tak naprawdę dniem