Wielokulturowość w dawnej Polsce
Współcześnie rozumiana idea wielokulturowości narodziła się dopiero w czasach nowożytnych.
Nie oznacza to jednak, że wcześniej nie istniały społeczeństwa złożone z wielu kultur, wręcz przeciwnie.
Prawie każde średniowieczne społeczeństwo zostałoby dzisiaj zakwalifikowane jako wielokulturowe – również Polska.
Działo się tak głównie dlatego, że nie istniało wówczas pojęcie granic, a o wiele ważniejszy czynnik niż pochodzenie stanowiła wtedy przynależność do danej klasy społecznej.
Jednak już za czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów wielokulturowość stała się wręcz znakiem charakterystycznym państwa polskiego.
Dwuczłonowy charakter państwa, składającego się z Korony oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego sprawiło, że tereny kraju zamieszkiwała ludność narodowości nie tylko polskiej i litewskiej, ale także białoruskiej, ukraińskiej oraz wywodząca się z krajów bałtyckich (biorąc pod uwagę współczesne granice).
Ważnymi mniejszościami narodowymi na terenie I Rzeczpospolitej byli także Łotysze, Niemcy a także ludność żydowska.
Polecane artykuły
Ważna opinia studenta
Jak wygląda nowoczesne podejście do klienta? Zupełnie inaczej, niż jeszcze kilka lat temu. Dziś coraz większą wagę przykłada się do zrozumienia potrzeb klienta – nie jako grupy, ale jak indywidualnych jednostek. Potrzeby te pozwalają na skuteczniejsze dostosowanie oferty, co jest korzystne zarówno z
Humor humorowi nierówny
Decydując się na opowiedzenie dowcipu obywatelom kraju, w którym jest się gościem, należy zapoznać się najpierw ze specyfiką ich poczucia humoru, w dużej mierze wynikającą z kultury, tradycji, historii, czy nawet języka, którym się posługują. Dobrze jest, aby zdawać sobie spraw ę z tego, że im większ