Wielokulturowość w II Rzeczpospolitej

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Polska ponownie stawała się państwem wielonarodowym.
Jednak rodzące się na przełomie XIX i XX wieku pojęcie kraju narodowego, postawiło przed nią nowe wyzwania i sprawiło, że wielokulturowość nie mogła przybrać już takiego samego kształtu jak za czasów I Rzeczpospolitej.
Co uległo zmianie? Choć w tamtym czasie ludność pochodzenia polskiego stanowiła około 2/3 ogółu społeczeństwa, w niektórych regionach kraju to właśnie Polacy stanowili mniejszość w stosunku do Białorusinów czy Ukraińców.
Warszawa natomiast stanowiła drugie – po Nowym Jorku – skupisko Żydów na świecie.
Obecność mniejszości narodowych na terenie Polski nie była jednak akceptowana przede wszystkim przez środowisko nacjonalistyczne, czyli Narodową Demokrację.
Być może wynikało to z faktu zjednoczenia Polaków po wielu latach zaborów, co wymagało z kolei podkreślania ważności polskiego pochodzenia.
Władz sanacyjne robiły więc wszystko, aby ograniczyć wpływ mniejszości narodowych na polską politykę.
Polecane artykuły

Czechy
1 stycznia, będący dla większości nas dniem, gdy obchodzimy pojawienie się Nowego Roku, dla Czechów jest także dodatkowo świętem narodowym, obchodzonym na cześć rozdzielenia się Czechosłowacji na dwa oddzielne i niezależne państwa, na Republikę Czeską i Słowacką. Dzień ważny i znaczący, powodujący p

Czy hobby i zainteresowania mają znaczenie w życiorysie?
Bardzo wiele osób tworzących dokumenty aplikacyjne, ma problem z pozycją zainteresowań. Nie jesteśmy pewni, czy mają one wpływ na osąd rekrutera wobec naszej osoby, jeśli tak, to czy hobby powinno być wyszukane i kreatywne oraz czy w ogóle umieszczać je w CV. A co jeśli w ogóle nie mamy hobby, ani ż