Wielokulturowość w II Rzeczpospolitej
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Polska ponownie stawała się państwem wielonarodowym.
Jednak rodzące się na przełomie XIX i XX wieku pojęcie kraju narodowego, postawiło przed nią nowe wyzwania i sprawiło, że wielokulturowość nie mogła przybrać już takiego samego kształtu jak za czasów I Rzeczpospolitej.
Co uległo zmianie? Choć w tamtym czasie ludność pochodzenia polskiego stanowiła około 2/3 ogółu społeczeństwa, w niektórych regionach kraju to właśnie Polacy stanowili mniejszość w stosunku do Białorusinów czy Ukraińców.
Warszawa natomiast stanowiła drugie – po Nowym Jorku – skupisko Żydów na świecie.
Obecność mniejszości narodowych na terenie Polski nie była jednak akceptowana przede wszystkim przez środowisko nacjonalistyczne, czyli Narodową Demokrację.
Być może wynikało to z faktu zjednoczenia Polaków po wielu latach zaborów, co wymagało z kolei podkreślania ważności polskiego pochodzenia.
Władz sanacyjne robiły więc wszystko, aby ograniczyć wpływ mniejszości narodowych na polską politykę.
Polecane artykuły
Ważna opinia studenta
Jak wygląda nowoczesne podejście do klienta? Zupełnie inaczej, niż jeszcze kilka lat temu. Dziś coraz większą wagę przykłada się do zrozumienia potrzeb klienta – nie jako grupy, ale jak indywidualnych jednostek. Potrzeby te pozwalają na skuteczniejsze dostosowanie oferty, co jest korzystne zarówno z
Wielokulturowość w dawnej Polsce
Współcześnie rozumiana idea wielokulturowości narodziła się dopiero w czasach nowożytnych. Nie oznacza to jednak, że wcześniej nie istniały społeczeństwa złożone z wielu kultur, wręcz przeciwnie. www.ecc2007.de https://www.reh-beauty.pl/fizjoterapia/ Prawie każde średniowieczne społeczeństwo zos